Auditor wewnętrzny ISO 22000
Kompleksowe szkolenie dla osób chcących uzyskać uprawnienia auditora wewnętrznego w zakresie normy PN-EN ISO 22000:2006. Kurs kompleksowo przygotowuje uczestnika do pełnienia funkcji auditora wewnętrznego w firmach z akredytacją ISO z zakresu bezpieczeństwa produkcji żywności.
Grupa docelowa
- pracownicy branży produkcji żywności
- gastronomia
- studenci kierunków związanych z technologią żywności i biotechnologii
- osoby pracujące w służbach fitosanitoranych
Korzyści
- zdobycie praktycznej wiedzy
- trening umiejętności
- certyfikat ukończenia szkolenia
- możliwość przeprowadzania auditów wewnętrznych w firmach z akredytacją ISO
Metoda treningowa
- Prezentacja multimedialna
- interaktywne ćwiczenia
Opis szkolenia
ISO 22000:2006 jest międzynarodową normą opracowaną przez Komitet Techniczny ISO. Standard ten został opublikowany 1 września 2006 roku. Norma ta wprowadza ujednolicony i globalnie zharmonizowany standard w zakresie bezpieczeństwa i higieny żywności. Nadrzędnym celem normy ISO 22000:2006 jest harmonizacja na skalę globalną wymagań dotyczących zarządzania bezpieczeństwem żywności dla wszystkich firm włączonych w łańcuch żywnościowy. Norma obliguje także do spełnienia wszystkich wymogów prawnych. Standard jest przeznaczony dla organizacji pragnących stworzyć system zarządzania bezpieczeństwem żywności w większym stopniu spójny, kompleksowy i nastawiony na osiąganie celu, niż jest to normalnie wymagane przez prawo. ISO 22000 jest możliwa do zastosowania przez wszystkie organizacje bezpośrednio lub pośrednio uczestniczące w łańcuchu żywnościowym tj. producentów żywności, pasz, zbóż, dodatków do żywności, rolników, firmy świadczących usługi żywieniowe i cateringowe, sprzedawców detalicznych i hurtowych, firmy świadczące usługi porządkowe, transportowe i dystrybucyjne, dostawców wyposażenia, środków do mycia i higieny, materiałów opakowaniowych oraz innych materiałów kontaktujących się z żywnością.
Plan szkolenia
1. Wymagania PN-EN ISO 22000:2006:.
- GMP, GHP,
- System zarządzania bezpieczeństwem żywności,
- Odpowiedzialność kierownictwa,
- Zarządzanie zasobami,
- Planowanie i realizacja bezpiecznych wyrobów (m.in. Programy wstępne (PRP), Etapy wstępne umożliwiające analizę zagrożeń, Analiza zagrożeń, Ustanowienie operacyjnych programów wstępnych (OPRP), Ustanowienie planu HACCP, Aktualizacja informacji wstępnych oraz dokumentów określających program PRP i plan HACCP, Planowanie weryfikacji, System identyfikowalności, Nadzór nad niezgodnością),
- Walidacja, weryfikacja i doskonalenie systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności.
2. Wymagania PN-EN ISO 19001:2012.
3. Przykłady – ćwiczenia.
4. Test egzaminacyjny.